Kira Davalarında Zorunlu Arabuluculuk Dönemi Başlıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kiralara yüzde 25 artış sınırı getiren düzenlemenin 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldığını duyurdu. Ayrıca, kira davalarında ‘zorunlu arabuluculuk’ döneminin 1 Eylül itibariyle başlayacağını açıkladı.

Bakan Tunç, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, kiralara ilişkin düzenlemeler hakkında önemli bilgiler verdi. Geçen yıl Borçlar Kanunu’na eklenen geçici maddeyle konut kira sözleşmelerinde yıllık kira artışının azami yüzde 25 olarak sınırlandırıldığını hatırlattı. Ancak, bu düzenleme süresinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen yasal düzenlemeyle 1 Temmuz’dan itibaren 1 yıl daha uzatıldığını açıkladı. Buna göre, konut kira sözleşmelerinde yıllık kira artışı, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25’i geçemeyecek.

Ayrıca, 1 Eylül 2024 tarihinde ‘zorunlu arabuluculuk’ uygulamasının kira davaları için başlayacağını belirtti. Buna göre, kiracılar veya kiralayanlar kira bedeli veya tahliye ile ilgili bir dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunda olacaklar. Bu uygulama ile kira uyuşmazlıklarının mahkemeye intikal etmeden arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşması hedefleniyor. Kiralayanlar ve kiracılar, arabuluculuk süreci sayesinde daha az masrafla ve daha hızlı bir şekilde barışçıl bir uzlaşı sağlayabilecekler.