Kira Krizi ve Boş Evlerde Vergi Endişesi Devam Ediyor!

Türkiye’de kira krizi, hala milyonlarca vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Geçen yıl kira artışına getirilen yüzde 25 sınırı ve bu yıl da uzatılması, sorunu çözemediği gibi ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarını da artırdı. Kira artışlarını makul bulmayan ev sahipleri, çeşitli yollarla krizle başa çıkmaya çalışıyor.

Boş evler üzerinden alınacak vergi beklentisi ise ev sahiplerini tedirgin ediyor. Hem vergi yükünden kaçmak istemeyen hem de kiralamaya sıcak bakmayan ev sahiplerinin evlerini satışa çıkarma ihtimali arttı. Bu durum, konut arzının azalmasına ve kira krizinin daha da derinleşmesine neden oluyor. Ayrıca, evini dolu göstermek isteyenlerin sahte kira sözleşmeleri yapabileceği uyarısı da sektör temsilcileri tarafından dile getiriliyor.

Kira krizine çözüm arayışı devam ederken, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de boş evlerden vergi alınması planlanıyor. Hedef, bu vergi uygulamasıyla kiralık konut sayısında artışı sağlamak ve krizi bir nebze olsun hafifletmek. Ancak verginin henüz detayları belli olmadığı için ev sahipleri tedirginlik içinde bekliyorlar. Aynı zamanda, sahte sözleşmeler yapılacağı kaygısı da sektörde yaygın bir endişe olarak öne çıkıyor.