Kiralardaki Tavan Zam Oranı Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyonun etkisiyle iş yerlerinde uygulanabilecek tavan zam oranı da belirlendi. Yapılan açıklamaya göre, on iki aylık ortalamaya dayalı olarak hesaplanan tavan zam oranı yüzde 54,72 olarak belirlendi.

Enflasyon verilerinin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından iş yerlerinde uygulanabilecek tavan zam oranının belirlenmesi, kiracılar ve iş yerleri arasında dikkatle takip edilen bir konu haline geldi.

Konut Kiralarında Yüzde 25’lik Zam Devam Ediyor

Ayrıca, konut sahipleri ve kiracıları arasında merakla beklenen konut kira zamlarıyla ilgili de bilgi verildi. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz’da sona eren yüzde 25’lik tavan zam uygulaması konut kiralarında devam edecek. Bu uygulama, 2 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak.

Kiracılar, bu yeni oranlar doğrultusunda kira sözleşmelerini gözden geçirerek, olası zam durumlarına karşı hazırlıklı olmayı düşünebilirler.

Haber kaynaklarına göre, ekonomik dalgalanmaların etkisiyle belirlenen tavan zam oranları, kiracılar ve konut sahipleri arasındaki dengeyi etkileyebilir. Kamuoyu, enflasyonun ve ekonomik göstergelerin takibini sürdürerek, gelecekteki olası değişikliklere karşı bilinçli bir şekilde hareket etmeyi hedefleyebilir.