Konutlarda kira artışı yüzde 25’i geçemeyecek

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira düzenlemesi ve taşınmaz satış sözleşmelerinin noterliklerde yapılmasına yönelik uygulamayı açıkladı. Bakan Tunç, kira düzenlemesinin geçen yıl yapıldığını ve bir yıllık süresinin olduğunu hatırlattı ve bu sürenin 1 Temmuz itibarıyla dolacağını belirtti.

Tunç, kira düzenlemesiyle ilgili talepler doğrultusunda yeni bir karar almanın gerektiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu düzenlemeyi parti toplantısında açıkladığını ifade etti. Buna göre, 2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 2 Temmuz 2024 tarihine kadar bir yıl süreyle konut kiralarında kira artışı yüzde 25 üst sınır olarak uygulanacak.

Adalet Bakanlığı olarak kira düzenlemesi konusunda teknik çalışmanın tamamlandığını belirten Tunç, düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşüleceğini söyledi. Bakan Tunç, bayramdan sonra bu konunun Meclis’in ilk gündem maddelerinden biri olacağını ve sunulacak torba kanunla düzenlemenin yasalaşacağını bildirdi.

Fahiş kiralarla ilgili olarak vatandaşlardan şikayetlerin geldiğini ve bu konuda duyarsız kalınamayacağını aktaran Tunç, Ticaret Bakanlığı’nın fahiş fiyatlarla ilgili bazı tedbirler aldığını ifade etti. Ayrıca, daha önce fahiş fiyatlarla ilgili ceza düzenlemelerinin yapıldığını hatırlattı.

Kira uyuşmazlıklarında ara buluculuğun eylül ayından itibaren dava şartı haline geleceğini bildiren Bakan Tunç, bu uyuşmazlıkların mahkemelere gitmeden barışçıl şekilde çözüme kavuşturulacağını belirtti. Ev sahibi ile kiracı arasındaki uyuşmazlıkların derinleşmemesini arzu ettiklerini vurgulayan Tunç, bu adımın uyuşmazlıkların çözüm sürecine olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, taşınmaz satış sözleşmelerinin noterliklerde yapılmasına ilişkin uygulamayla ilgili açıklamalarda bulundu. Tunç, bu konuda yasal düzenlemeler yapıldığını belirtti.

Yeni uygulamanın tapu müdürlüklerindeki yoğunluğu azaltacağını ve vatandaşların işlemlerini daha kısa sürede tamamlamalarını sağlayacağını ifade eden Tunç, 4 Temmuz’dan itibaren noterlerde gayrimenkul satışı ve taşınmaz satışının yapılabileceğini söyledi. Bu uygulama sayesinde noterlerin hafta sonları da nöbetçi noter uygulamasıyla açık olacağını belirtti. Dolayısıyla, taşınmaz satışları artık sadece hafta içinde tapu dairelerinde değil, hafta sonlarında da noterlerde gerçekleştirilebilecek.