Maden Değerleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Maden Değerleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Madencilikte değerleme, bir madencilik mülkünün adil piyasa değerini belirleme sürecidir.

Bir maden projesini veya madencilik mülkünü değerlemede adil piyasa değerini bulmak, söz konusu mevduatın tahmini büyüklüğü ve derecesi ile bunu çıkarmanın karmaşıklığı ve maliyetlerinin analizini gerektirmektedir.

Rezervler ve kaynaklar etrafındaki jeolojik belirsizliğin derecesi göz önüne alındığında, toprakta gerçekte ne kadar metal olduğunu ve madencilik varlıklarının değerini belirlemek oldukça zorlu bir süreçtir.

Değer üzerindeki etkileri açısından, belirli faktörler her zaman en önemli faktörlerdir: Üretim maliyetleri, çıkarılan ve işlenen tonlarca madenin miktarına göre belirlendiğinden, gelirler, üretilen libre veya ons metalin sayısına göre belirlendiğinden, maliyetler ve gelirler madenin derecesi ile doğrudan ilişkilidir.

Bununla birlikte, genellikle kâr, maliyetteki değişikliklerden çok gelirdeki değişikliklere daha duyarlıdır, bu nedenle derece ve gelir, değerlemeyi en çok etkileyen nakit akışı faktörleridir.değerleme sıkça sorulan sorular - real estate valuation frequently asked questions