Malatya Yazıhan’da Yapımı Gerçekleştirilen 157 Deprem Konutu Kasım Ayında Teslim Edilecek

Malatya’nın Yazıhan ilçesi, 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı yıkım sonrasında, depremzedeler için inşa edilen 157 konutun kasım ayında sahiplerine teslim edilmesine hazırlanıyor. Nisan ayında temelleri atılan bu konutlar, şimdi dış cephe boyaları, mutfak dolapları, ve doğal gaz petekleri gibi önemli aşamaları tamamlamış durumda. Ayrıca, çevre düzenlemeleri de yapılarak, konutlar yaşanabilir hale getirildi.

Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Kahramanmaraş merkezli depremin ilçede 1200 konutun ağır hasar görmesine neden olduğunu belirtti. Öztürk, TOKİ’nin ilçe merkezinde deprem konutu inşa edebilmesi için belediye tarafından arsa tahsis edildiğini söyledi. Öztürk ayrıca şunları ekledi: “Depremzedelere verilmek üzere, nisan ayının ilk haftasında 157 konutun inşası başladı. Konutlar neredeyse tamamlandı ve kasım ayında depremzedelere teslim edilecek. Kırsal mahallelerimizde ise ihalesi yapılan 800 deprem konutundan 350’sine başlandı. Hak sahipliği kesinleşen 100 konut ise tamamlanmak üzere.”

Öztürk, deprem konutlarının sağlamlığına dikkat çekerek, “Konutların çevre düzenlemesi yapıldı, iç donanımına baktık, mükemmel. Daha önce Cumhurbaşkanımızın başlattığı 100 bin sosyal konutlar için belediye olarak bedelsiz verdiğimiz 12 bin metrekarelik alanda 79 konut inşa edilmişti, 6 Şubat depremlerinde bu konutlara hiçbir şey olmadı. Bu, TOKİ konutlarının sağlam yapılıyor demektir. TOKİ hem Türkiye’de hem Malatya’da iyi bir sınav verdi. Depremzedeler için inşa edilen 157 konut ise önümüzdeki günlerde hak sahiplerine verilecek.” dedi.

Aynı zamanda, kırsal mahallelerde yerinde ve toplu konutlar şeklinde depremzedeler için evlerin inşa edildiğini açıklayan Öztürk, sözlerini, “Epreme, İriağaç, Bögürtlen, Tahtalı, Erecek, Alican, Boyaca, Balaban, Gövük mahallelerinde kırsal konutların bir kısmı önümüzdeki ay bitecek. Hak sahipliği belirlenen 600 konut var, öbürleri için komisyonlar çalışıyor.” şeklinde tamamladı.