Manipülatif Gayrimenkul İlanlara Ticaret Bakanlığı’ndan Dev Ceza

Ticaret Bakanlığı, emlak sektöründe kayıt dışı manipülatif ilanlara karşı sıkı önlemler aldı. Bakanlık, 545 kişiye toplam 54,5 milyon TL ceza keserek, emlak sektöründe yaşanan bu tarz sorunların önüne geçmeye çalışıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalarda, piyasanın düzeninin bozulabileceği eylem ve hizmetlerin izlenmeye devam edildiği vurgulandı. Özellikle emlak sektöründe paraziti engellemek amacıyla cezai işlemlere başvurulduğu belirtildi.

Manipülasyon amaçlı ilanlara karşılık uygulanan cezaların, spekülatif fiyat artışlarını engellemeyi hedeflediği açıklandı. Bakanlık, yanıltıcı reklamlar ve spekülatif süreçlerin incelendiğini ifade etti.

Ayrıca, 1 Eylül’de bu yana emlak ilanlarının incelendiği ve ilan fiyatlarında yüzde 100 ve üzeri artış yapan 545 kişinin Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 14. maddeye aykırı olması nedeniyle kişi başına 100.000 TL olmak üzere toplam 54.500.000 TL para cezası belirtildi.

Ticaret Bakanlığı, verimliliğin bozulmasının önlenmesi ve adil rekabeti sağlamak amacıyla gerekli incelemelerin hızlı bir şekilde başlatılmasını ve sektör ve konu odaklı olarak tüm aşınmaların devam ettirileceğini vurguladı.