TOKİ Başkanı Kahramanmaraş’ta 20 Bin 600 Konut Yapılacağını Belirtti

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulunmak üzere Azerbaycan heyeti ile birlikte Azerbaycan Mahallesi ve çevresindeki inşaat alanlarını ziyaret etti. Ziyaret, Kahramanmaraş’ı etkileyen son depremlerin ardından Azerbaycan’ın başlattığı yeniden yapılanma projelerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi.

Azerbaycan tarafından desteklenen ‘Azerbaycan Mahallesi’ projesi kapsamında, Kahramanmaraş’ta toplamda 20 bin 600 konutun inşa edileceği duyuruldu. Bu projede öncelikli olarak Azerbaycan Mahallesi kurulacak olup, 320 dönümlük alanda yapılacak mahallenin 100 milyon dolarlık kısmını Azerbaycan finanse edecek.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, bölgedeki çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, “Azerbaycan Mahallesi olacak alan ticari anlamda önem arz edecek. Burası, ticaret ve tarihi anlamda önemli bir bölge olacak. Devletimiz, buranın yapılaşmasını sağlamak için gerekli tedbirleri aldı” dedi.

Toplamda 2 bin 300 konutun yer alacağı inşaat alanında TOKİ’nin sorumluluk sahasında yaklaşık 700 konut ve 300 iş yeri yapılacak. Azerbaycan tarafının yapacağı alan ise 1000 konut ile sınırlı olacak. Başkan Bulut, “TOKİ olarak diğer alanlara da eş zamanlı olarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bulut, zeminin en zayıf sınıf olan Z.F sınıfında olduğunu belirterek, “Buranın güçlendirilmesi ve inşa yapılabilir en az Z.B konuma getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle 15 bin 500 adet fore kazık çakılacak ve toplamda 197 kilometre kazık kullanılacak. Devlet, bu konutların bir an önce tamamlanarak vatandaşları yerleştirmeyi hedefliyor” şeklinde bilgi verdi.

Azerbaycan MİDA Başkanı Sadık Sadıkov ise, “Biz burada Türk kardeşlerimize yardım ediyor olmaktan dolayı şeref duyuyoruz. Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından ayrılan 100 milyon dolarla projeye destek olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Kahramanmaraş, modern konutlara kavuşacak ve deprem sonrası yeniden inşa sürecinde önemli bir adım atılmış olacak.