Turistik Konut Kiralamalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı

Türkiye genelinde turistik konut kiralamalarını düzenleyen yönetmelikte önemli bir değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile, belediyeden iskan ruhsatı almamış konut sahiplerine bir avantaj sağlandı.

Eklenen geçici madde ile, sene sonuna kadar iskan ruhsatı almayan konut sahipleri turizm amaçlı kiralama yapabilme imkanına kavuştu. Bu düzenleme özellikle tapuda tarla veya zeytinlik gibi gözüken ancak üzerinde konut bulunan yapıları kapsamaktadır. Bu tür yapılar, deprem yönetmeliği ve yapı denetimi dışında inşa edilmiş olabilir.

Eklenen geçici madde şu şekilde ifade edilmektedir: “Turizm amaçlı kiralama faaliyetine konu olan müstakil konutlarda, başvurunun konut ibaresi içermeyen tapuyla yapılması halinde, taşınmaz üzerinde konut bulunduğuna ilişkin yazılı beyan üzerine 5’inci maddede istenilen diğer bilgi ve belgelerle birlikte tapu değerlendirilmeye alınır. Bu kapsamdaki başvurularda 31/12/2024 tarihine kadar geçerli olmak üzere izin belgesi düzenlenir.”

Bu düzenleme ile birlikte, turistik konut kiralamalarında belirli bir süreliğine iskan ruhsatı şartının gevşetilmesi, konut sahiplerine ekonomik bir rahatlama sağlayabilirken, aynı zamanda turistik konaklama sektörüne de hareketlilik getirmesi beklenmektedir.