Yabancıya gayrimenkul satışı: Antalya ve İstanbul rekor kırdı!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, bu yılın dört ayında yabancılara en fazla gayrimenkulün Antalya ve İstanbul’da satıldığını, bu illeri Mersin, Ankara ve Yalova’nın izlediğini açıkladı. Verilere göre en çok gayrimenkul alanların Ruslar ve İranlılar oldu.

Yılın ilk 4 ayında yaklaşık 887 bin 464 satış işlemi yaptıklarını belirten Adlı, şunları söyledi:

“En fazla satış 109 bin 280 işlem ile İstanbul’da. Onu 65 bin 294 ile Ankara, 50 bin 445 ile İzmir, 38 bin 571 ile Antalya, 36 bin 116 ile Bursa ve 31 bin 433 ile Konya takip ediyor.

2022’nin ilk dört ayına göre, gayrimenkul satışında bu sene azalma oldu. Türkiye genelinde bu sene yılın ilk 4 ayında 887 bin 464 iken 2022’de 944 bin 494 bindi. 57 bin 30 gayrimenkul satış işlemi azaldı. Yani yüzde 6’lık işlem azalması söz konusu. Diğer illerde de geçen seneyle karşılaştırdığında gayrimenkul satışında azalma var. Bir tek Antalya’da geçen seneye göre artış söz konusu.”

En çok gayrimenkul alanların Ruslar ve İranlılar
Adlı, dünyanın pek çok ülkesinde yabancılara konut satışıyla ilgili sorun olmadığına, bir Türk vatandaşının Almanyada, Amerikada gayrimenkul alabildiğine işaret ederek, “Gayrimenkul satışı açısından esnek bir dünyada yaşıyoruz, böylesine bir dünyada ben bu işe girmem, ben yapmam, ben satmam deme imkanınız zayıf, diyemiyorsunuz. Arap ülkeleri gibi bazı ülkelerde bu konu farklı. Yabancılara gayrimenkul satışları geçmişte de yapılıyordu, şimdi de yapılıyor ve yıllardır yapılıyor.” dedi.

Son yıllarda Türkiyede gayrimenkul satışına yabancıların talebinin arttığını anımsatan Adlı, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Rusların ciddi anlamda gayrimenkul edinmeye başladığını ifade etti.
Türkiyenin doğal güzelliği ve iklim şartları dolayısıyla İngiliz ve Almanların da Türkiyeyi tercih ettiğini kaydeden Adlı, “2023 yılının ilk dört ayında yabancılara en fazla gayrimenkul satışı yapılan illerin başında Antalya ve İstanbul geliyor. Bu illeri Mersin, Ankara ve Yalova takip ediyor. En fazla gayrimenkul alanların başında Rusya, İran, Irak, Ukrayna ve Kazakistan vatandaşları geliyor.”
Suriyelilerin Türkiyede gayrimenkul aldığına ilişkin spekülatif yorumlar yapıldığını söyleyen Adlı, “Suriyelilerin Türkiyede gayrimenkul almaları mümkün değil. Bu yıllardır böyle.” ifadelerini kullandı.