Bakan Kurum: Elazığ ve Malatya’da toplamda 36 bin konut yapıldı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Elazığ ve Malatya’da toplamda 36 bin konut yapılarak Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini hem Elazığ’da hem de Malatya’da yaptık” dedi.


Elazığ’a gelen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Valilikte düzenlenen “İl Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yapan Bakan Kurum, 24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen Sivrice ilçesi merkezli depremde 41 kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Türkiye olarak yasa boğulmuştuk.” diyen Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla Bakan Soylu ve diğer ilgili bakanlarla Elazığlı vatandaşların yaralarını sarmak için harekete geçtiklerini söyledi.

“Elazığ ve Malatya’da toplamda 36 bin konut yapıldı”

Kurum, enkaz alanlarında, mahallelerde, sokaklarda vatandaşlarla bir arada olduklarını dile getirerek, “Onlara sözler vermiştik. Allah razı olsun bütün kardeşlerimiz bize inandılar, güvendiler. Biz de bundan önce olduğu gibi yine onların emeklerini, beklentilerini, hayallerini boşa çıkartmadık. 24 bin 900 konut yapımı planlandı. Elazığ ve Malatya’da toplamda 36 bin konut yapılarak Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini hem Elazığ’da hem de Malatya’da yaptık. Elazığ’da önemli bir deprem dönüşümünü gerçekleştirdik. Belirlenmiş rezerv alanlarda da yeni uydu kentlerin yapımını yapmış olduk. Bu çerçevede yaklaşık 18 bin konutumuzu teslim ettik. Etaplar halinde teslim sürecimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüme ilişkin de bilgi veren Kurum, “Vatandaşlarımızın kentsel dönüşümün nasıl olacağıyla ilgili beklentileri vardı. Ona da bugün yapmış olduğumuz istişarelerde karar vermiş olduk. Ve bu çerçevede konut fiyatları AFAD ile hak sahipliği vermiş olduğumuz vatandaşlarımızın almış olduğu konut fiyatlarına yakın bedeller olacak. Ödemeleri Eylül 2022 itibarıyla başlayacak ve faizsiz 18 yıl eşit taksitli ödeme gerçekleştiriyor olacaklar” diye konuştu.

Bunun kentsel dönüşümde, deprem dönüşümünde vatandaşların mağdur olmaması adına atılan bir adım olduğuna işaret eden Kurum, “Hak sahibi olamayanlar, ikinci evi olanlar gibi problemler vardı. O günkü istişarelerimizde Bakanımızla, milletvekillerimizle böyle bir çözümü bulmuştuk. Bu çerçevede de büyük bir dönüşümü gerçekleştirmiş olduk.” şeklinde konuştu.

Kurum, her afet bölgesine ekip halinde gittiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Allah’a şükür hiçbir afetin altında Türkiye Cumhuriyeti Devleti kalmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde, vatandaşlarımızla beraberlik ruhu, şuuru içerisinde bu çalışmaları yürüttük. Allah’ın izniyle bundan sonra da aynı anlayışla çalışacağız. Elazığ’a, Malatya’ya geldiğimizde, Antalya’ya, Giresun’a, Kastamonu’ya gittiğimizde kendi memleketimize gitmiş gibi hissediyoruz. Burada aylarca, günlerce kaldık. Sağ olsunlar onlar da bizi bağırlarına bastılar. 24 Ocak’ta çektiğimiz acının, hüznün yerine mutluluğa hep birlikte şahit olacağız inşallah. Hep birlikte bu ramazan akşamında iftar ve ailelerimize ziyaret düzenleyeceğiz.”

Bakan Kurum, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına, Elazığ’a, Malatya’ya başsağlığı diledi.