Gayrimenkul Değerleme Şirketi Nasıl Çalışır?

Gerekli süre: 2 dakika

Gayrimenkul değerleme, uzmanlık gerektiren, standartların belirli olduğu çok disiplinli bir süreçtir. Bu süreç gayrimenkul için gerekli bilgilerin sağlanması ile başlar.

Gayrimenkulün değerini bağımsız ve tarafsız olarak belirleyen gayrimenkul değerleme raporunu hazırlayan gayrimenkul değerleme şirketleri sırasıyla aşağıdaki adımları izleyerek ilgili raporu talep sahibine sunar:

 1. Talep

  Kurum veya kişinin ekspertiz (değerleme) talebiyle değerleme şirketine başvurması.değerleme sıkça sorulan sorular - real estate valuation frequently asked questions

 2. Görevlendirme

  Değerleme şirketinin ilgili gayrimenkulün bulunduğu bölgede sorumlu ve kendi bünyesinde bulunan gayrimenkul değerleme uzmanını görevlendirmesi.

 3. Araştırma

  Görevlendirilen eksperin kısa süre içinde gayrimenkulü yerinde görmesi ve ilgili devlet- belediye kurumlarına giderek taşınmazla ilgili araştırmalar yapması.

 4. Ön Rapor

  Gayrimenkulün piyasa değeri ve hukuksal durumu dikkate alınarak bir raporun hazırlanması.

 5. Denetmen İncelemesi

  Hazırlanan raporun yetkili denetmene düşmesi ve denetmenin raporla ilgili denetlemeleri tamamladıktan sonra raporu sorumlu denetleme uzmanına iletmesi.

 6. Rapor Onayı ve Teslim

  Sorumlu olan uzmanın son kontrolleri yaparak raporu tamamlaması ve imzalamasının ardından raporun talep sahibi kişi veya kuruma teslim edilmesi.