SPK Değerleme Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Özellikle 2000’li yılların başında hayatımıza giren ve gayrimenkul değerlemesi süreçlerinin vazgeçilmezi olan SPK Değerleme Lisansı ülkemizde bugün uygulanan kanunlar nezdinde Gayrimenkul Değerleme Şirketlerinin olmazsa olmazlarından biridir.

SPK, SPK Değerleme ve SPL gibi kavramları inceleyeceğimiz bu yazıda tüm değerleme süreçlerinizin öncesi ve sonrası hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

SPK Nedir?

Kısaca SPK olarak bilinen Sermaye Piyasası Kurulu; sermaye piyasalarının ve kurumlarının işleyiş kurallarını belirleyen, piyasadan fon kullanan ve kullandıran şirketlerin kanunlar çerçevesinde belirli kurallara uygun olarak en iyi şekilde yararlanmalarını sağlama amacıyla hareket eden, sermaye piyasasına yatırım yapan tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarını koruyan ve piyasaların adil ve etkin bir biçimde çalışmasını sağlayan kurumdur.

sermaya piyasası kurulu - spk

SPK Bir Devlet Kurumu mudur?

SPK Devlet Bakanlığına bağlı olarak hizmetlerini sürdürür ve yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanır. Merkezi Ankara’da bulunan SPK idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici bir kamu kurumudur.

SPK Değerleme Lisansı Nedir?

Banka ve diğer finansal piyasa aracılarında yatırım danışmanlığı, yatırım tavsiyesi ve fon yönetimi, diğer değerleme alanlarında ise gayrimenkul değerleme gibi alanlarda uzmanlaşmış profesyonelleri belirlemek amacıyla verilen bir belgedir.

spk değerleme lisans belgesi örneği

SPL Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen Sermaye Piyasası Lisanslama sınavına ve lisanslama sınavını yapan kuruma kısaca SPL denmektedir.

Kaç Çeşit SPK Değerleme Lisansı Vardır?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen Sermaye Piyasası Lisanslama sınavını (SPL) geçen şahıslar 8 farklı türden sınavına girerek başarılı oldukları alanda lisans alabilirler.

SPK Değerleme Lisansı Hangi Kurum Tarafından Verilmektedir?

SPK Değerleme Lisansı (SPL) Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş tarafından verilmektedir.

SPK Değerleme Lisans Türleri Nelerdir?

Toplam 8 çeşit olan SPK Değerleme lisans türleri şunlardır:
– Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı
– Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı
– Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı
– Türev Araçlar Lisansı
– Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı
– Kredi Derecelendirme Lisansı
– Konut Değerleme Lisansı
– Gayrimenkul Değerleme Lisansı

SPK Değerleme Lisansı Almanın Şartları Nelerdir?

– Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı için en az 2 yıllık yükseköğrenim eğitimi gerekirken, diğer tüm lisans türleri için ise en az 4 yıllık yükseköğrenim mezuniyeti gerekmektedir.
– SPL Lisansı almak için girilen sınav türlerinden başarılı olunması gerekmektedir.
– SPK Değerleme lisans sınavından başarılı sayılmak için; sınav konularının her birinden 100 üzerinden 50 geçer puan alınması ve tüm sınav konularından alınan aritmetik ortalamanın en az 60 olması gerekmektedir. Eğer aday, geçerli not almak amacıyla sınava bir kez daha girer ve daha düşük not alırsa önceki sınavda aldığı not geçerliliğini korumaktadır.
– Sınavda başarısız olan adayların sınava yeniden girmeleriyle ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sadece adayın gireceği 2 sınav arasında en az 60 gün bulunması mecburiyeti bulunmaktadır.
– Online ortamda sınava giren bir aday sınav tarihinden önceki veya sonraki 60 gün içinde yapılacak sınıf ortamındaki sınava girme hakkına da sahiptir.
– SPK Değerleme Lisansı almak isteyenler için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

SPK Değerleme Lisansı ile Nerelerde Çalışılabilir?

SPK Değerleme Uzmanlığı Lisansı almaya hak kazanan ve SPK tarafından değerleme uzmanı olarak tanınan adaylar başarılı oldukları sınav türüne göre çeşitli alanlarda çalışabilirler.

Başlıcalarını; bankalar ve gayrimenkul değerleme şirketleri olarak sayabileceğimiz değerleme uzmanı çalışma alanları, hem kamu hem de özel sektörde oldukça geniş bir çerçeveye sahiptir.

SPK Değerleme Lisansının Önemi Nedir?

Değerlemelerde hem tarafsızlık hem de teknik bilgi ve profesyonellik gerektiğinden, değerlemesi yapılacak gayrimenkul için SPK lisanslı profesyonel değerleme şirketlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

spk değerleme hakkında

Genel olarak gayrimenkul değerleme şirketleri, bir gayrimenkulün değerleme süreçleri için gerekli olan tüm faaliyetleri tek çatı altında kendi içlerinde kontrol ederek tamamlarlar.