Mersin’de Çamlıbel’i Canlandıracak Proje Başlıyor

Mersin’de Çamlıbel’i Canlandıracak Proje Başlıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi Yarışması’ sonuçlandı.  Çamlıbel’i canlandırmak ve yeniden cazibe merkezi haline getirmek için ilk adımı atan Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile bölgede dönüşüm başlayacak.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi tarafından düzenlenen ‘Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi’ tanıtımına katıldı. Projenin Çamlıbel’i her anlamda değiştireceğini ifade eden Vahap Seçer, “Buranın fiziksel yapısı değişecek. Buranın fiziksel yapısının değişmesi, buranın havasını, sosyalitesini, ticaretini, ekonomisini, buranın bakış açısını da değiştirecek” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Çamlıbel’in arzu edilen noktalara erişmesi için akıl, bilim ve uzmanlar yoluyla çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda proje yarışması düzenlediklerini aktaran Seçer, “Çamlıbel'i ihya edeceğiz, vatandaşlarımızı burada mutlu edeceğiz.” dedi. 

"Fiziksel yapının değişmesi her şeyi değiştirecek"

Metro Projesi’nin de Çamlıbel’in de canlanmasına faydası olacağını ifade eden Başkan Seçer, “Binlerce insan 8 dakikada, 10 dakikada Mezitli’den Çamlıbel’e burada alışveriş yapmak için, zamanını geçirmek için ulaşabilecek.” şeklinde konuştu.

Marinavista’yı kiraladıklarını duyuran Seçer, bunun için Cumhurbaşkanlığı’ndan imza beklediklerini söyledi. Seçer, Kırmızı Lacivert İşhanı’nı yıkıp kent meydanı yapacaklarını, Taş Bina’yı boşaltıp Kent Müzesi yapacaklarını, Ak Kahve’yi yeniden hayata geçireceklerini ifade ederek, “Kentimizde ekonomik olarak atıl duran bu binaları değerlendireceğiz. Aklın yolu bir. Bizlerin buraya gelmesi Çamlıbel'in canlanmasına artı bir önem ve değer katacak. Taş Bina’nın restore edilmesi buraya bir değer katacak. Şu anda 380 araçlık, 20 motosiklet, 380 otomobil park edilebilen 2 katlı yer altı Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nin yanındaki ve Özgür Çocuk Parkı Metro İstasyonu’na yer altından bağlanacak olan otoparkın bitmesi Çamlıbel'in canlanmasına yarar sağlayacak” dedi.

 4.9 hektar yenileme alanı çalışmaları olduğunu aktaran Seçer, “Bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir şirketi ihaleye girdi aldı. Fedakarlık da yaptı. Teşekkür ediyoruz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na, onun çalışma arkadaşlarına. Mersin’e bir katkı yapmaya çalışıyorlar. Dün de arkadaşlarım geldi bana sunum yaptılar. Orada İstiklal Caddesi’nde, Uray Caddesi’nde, Atatürk Caddesi’nde yapacağımız her dokunuş, orada Azakan’da, Taşhan’da yapacağımız her dokunuş; Uray Caddesi'nde Karamancılar Konağı’nda güçlendirme çalışmalarını bitirdik, şimdi restorasyonuna giriyoruz. Balık Pazarı esnafına söz verdim, dükkanlarının giydirmesini ben yapacağım, proje çalışılıyor. Oradaki çalışma buraya yansıyacak. Kasaplar Çarşısı’nı kamulaştırıyoruz. Oraları insanların akşamları hoşça vakit geçirecekleri mekan haline getireceğiz. Çamlıbel'in canlanmasına yarayacak” diye konuştu.

“Çamlıbel Canlanacak, Güzelleşecek”

Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi  Yarışması Jüri Başkanı ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Tamer Gök, uzun yıllardır süren kent merkezi canlandırma projelerinden söz ederek, “ Bu kentsel tasarım projesi ne yapacak? Burayı yeniden canlandıracak, sağlıklaştıracak, hayatiyet kazandıracak, güzelleştirecek. 2 temel görevi var projenin. Birincisi yeniden işlevlendirme yapacak. Ticari faaliyetlerin birçoğu burayı terk etmiş, dükkânlar boş. Bunların yeniden canlanması için buraya yeni tür fonksiyonlar. Neler gelebilir, ne tür işlevler yer alabilir? Bu projenin ikinci görevi de çevrenin iyileştirilmesi ve fiziki. Bu ikisi beraber birbiriyle paralel yürüdüğü takdirde bu sağlıklaşma, canlanma ve güzelleşme projesi başarılı olur” dedi.

 

Büyükşehir Vahap Seçer Çamlıbel Mersin
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930010203 0405
06070809101112