“Pandemi Sonrası İnşaat Sektörü Güçlenecek”

“Pandemi Sonrası İnşaat Sektörü Güçlenecek”
Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale gelen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısının 33’üncüsü, küresel salgın nedeniyle ikinci kez internet üzerinden gerçekleştirildi. ‘Pandemi Döneminde Küresel Ticareti Sürdürmek’ başlığı altında düzenlenen toplantıda online katılımcılara seslenen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Bu zor dönemi atlattığımızda inşaat malzemeleri sanayisinin uluslararası pazarda güvenilir bir sektör olarak daha üst seviyede konumlanacağına inancımız tam” dedi.

İnşaat malzemesi sanayicileri olarak, önceliklerinin çalışanların sağlığını korumak, ofis ve fabrikaları salgından uzak tutmak olduğunu belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Küresel salgına karşı gerekli tüm tedbirleri alarak hep birlikte üretimi sürdürmeye çalışıyoruz. Sektörümüzün yüzde 90’a yakını farklı koşullarda üretime devam ediyor. Normalleşmeye kadar devam edecek belirsiz süreçte inşaat malzemeleri sanayimizin yurtiçi ve yurtdışında sahip olduğu güçlü potansiyelini korumak ve geliştirmek adına ilk hedefimiz organizasyonlarımızı korumak ve yaşatmak olmalıdır” dedi.

Covid-19 sonrası inşaat malzemeleri sektörünün, yurtiçi ve yurtdışındaki gelişiminin güçlenerek devam edeceğine inandığını vurgulayan Tayfun Küçükoğlu sözlerine şöyle devam etti “Küresel salgın nedeniyle zor bir dönemden geçiyoruz. Ancak bu süreci atlattığımızda inşaat malzemesi sanayisinin uluslararası pazarda güvenilir bir sektör olarak daha üst seviyede konumlanacağına inancımız tam. Hem coğrafi konumumuz, hem üretim kapasitemiz hem de ürünlerimizin kalitesi bu tezi destekliyor. Sektörümüzün, ‘yeni normal’ koşullarını en hassas derinlikte idrak edeceğine ve gereken hamleyi yapacağına eminim.”

‘Gündem Buluşmaları’ toplantısının moderatörü Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan, şunları söyledi: “Dünyada inşaat sektörü son 10 yılda 8-9 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaştı. Bu rakamın 1 trilyon doları ihracattan oluşuyor. 1 trilyon dolar içerisinde en büyük ihracat ise 210 milyar dolar ile Çin’e ait. Bizim inşaat malzemeleri ihracatımız 21,5 milyar dolar. En büyük pazarımız da Avrupa. Avrupa’nın kendi malzeme ihracatı 350 milyar dolar iken ithalatı 300 milyar dolar seviyesinde. İkinci en büyük pazar ise Kuzey Amerika, onların da 185 milyar dolarlık ithalat, 112 milyar dolarlık ihracat yaptığını görüyoruz. Ortadoğu ithalatta 21-22 milyar dolarlar seviyesinde seyrediyor. Bağımsız Devletler Topluluğu’nda başı çeken Rusya, 15 milyar dolarlık bir kapasiteye sahip. Pandemi sonrası hangi pazarlara yöneleceğimizi, rekabette bizi kimin zorlayacağını, Türkiye’nin küresel tedarik zincirinin bir parçası olması için yapılması gerekenleri şimdiden belirlemeli ve planlamalıyız.”

"Bir yıl daha personelin en az yarısı evden çalışacak"

Toplantının konuşmacısı İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin ise Türkiye’nin, 155 milyar dolara kadar yükselen imalat sanayisinin sürdürülebilir ve iddialı becerisi ile önümüzdeki dönemde en önemli çekim merkezlerinden biri olacağını vurguladı. Dikey ve yatay konvansiyonel organizasyon yapılarının sona erdiğini ifade eden Prof. Dr. Kerem Alkin şu ön görülerde bulundu: “Önümüzdeki dönemde özel sektör ve kamuda beyaz ve mavi yakalı iş gücüyle ilgili olarak stratejik yeniden yapılandırmalar ortaya konulacak. 30-40 katlı yüksek binalar yapıp, binlerce personeli açık ofis ortamında bir araya getirme dönemi değişecek. Önümüzdeki bir yıl daha, aşı ortaya çıkana kadar, personelin en az yarısının kendi evinden çalışacağı bir dönem bizi bekliyor. Normalleştirmeyle ilgili hata yapmamak lazım. Ekonomideki üretim süreçlerinin canlandırılması demek milyonlarca insanı tekrar aynı ortamlarda bir araya getirmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Bu süreci de doğru okumamız lazım. Aldığımız tedbirlerle mart ortasına kadar küresel salgının Türkiye ekonomisine etkilerini olabildiği kadar geciktirmeyi başardık. Ocak ve şubat ayında ihracatımız rekor kırdı. Birçok ülkenin aksine ülkemizin, 2020 yılının ilk çeyreğini yüzde 5 ila 6 arası bir büyüme ile kapatacağını öngörüyorum.”

Covid-19 İnşaat İMSAD Pandemi
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405